Wkłady stalowo - szamotowe

Pierwsze wkłady kominkowe, jakie pojawiły się w Polsce kilkanaście lat temu były wkładami żeliwnymi. Do dzisiaj stanowią dużą część sprzedawanych u nas wkładów - zwłaszcza w najniższej grupie cenowej. W międzyczasie pojawiły się i zyskały sporo zwolenników wkłady wykonane z blachy stalowej i wyłożone szamotem. Jaki rodzaj wkładu wybrać jest podstawowym pytaniem, jakie zadaje sobie inwestor budujący kominek. Zaleta wkładu żeliwnego to przede wszystkim jego cena. Koszt wykonania żeliwnych odlewów a następnie poskręcanie ich jest na pewno dużo niższa, niż wykonanie stalowego korpusu. Żeliwo jest też materiałem bardzo odpornym na stałą pracę w wysokich temperaturach. Do mankamentów natomiast należy niedokładność żeliwnych elementów oraz ich wrażliwość na szok termiczny i mechaniczne uszkodzenia.

Wkład stalowo-szamotowy ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym wkładem żeliwnym:

- wyższa temperatura paleniska; Drewno spala się w nim bardziej efektywnie. Daje to większą sprawność energetyczną, mniejszą ilość popiołów i bardziej czystą szybę.

- mniejsza awaryjność; Materiałem odpowiedzialnym za bezpośredni kontakt z ogniem jest szamot, którego odporność termiczna jest wyższa, niż żeliwa. Płyty szamotowe nie ulegają uszkodzeniu pod działaniem nawet bardzo wysokiej temperatury. Jeśli płyty szamotowe ulegną uszkodzeniu pod wpływem uderzenia, to można je szybko wymienić bez konieczności rozbierania całego kominka.

- możliwość zamówienia kominka o wybranych indywidualnie wymiarach; Za kwotę niewiele większą od ceny modeli standardowych można zamówić kominek o wymiarach dokładnie odpowiadających naszym potrzebom.

Poniżej przedstawiamy skrótowe i niekompletne zestawienie obu tych technologii.

Wkłady żeliwne
Wkłady stalowo-szamotowe
Cena
Większość wkładów żeliwnych to produkty z najniższej półki cenowej, aczkolwiek są też producenci wkładów żeliwnych ze średniej i wysokiej klasy cenowej (Tarnawa, Jotul) Produkty ze średniej i wysokiej klasy cenowej.
Trwałość
Trwały przy prawidłowej eksploatacji. Przy nieodpowiednim użytkowaniu podatny na uszkodzenia np. przy zbyt szybkim rozpalaniu mogą powstawać naprężenia termiczne powodujące pęknięcia elementów lub wykruszanie się spoiwa na łączeniu elementów.  Korpus wkładu przy normalnej eksploatacji jest praktycznie niezniszczalny. Wyłożenie szamotowe z czasem może ulec uszkodzeniu (popękaniu), jednak w prosty sposób i niewielkim kosztem możemy je wymienić.
Rozwiązania konstrukcyjne
System kurtyny powietrznej, dopalania spalin i doprowadzenia zewnętrznego powietrza dostępny tylko w droższych produktach. Szyba podnoszona do góry na łańcuchach (rozwiązanie głośne i awaryjne). Standardowo każdy wkład stalowo-szamotowy wyposażony jest w system kurtyny powietrznej, dopalania spalin i doprowadzenia zewnętrznego powietrza. Szyba podnoszona do góry na linkach (cicha i bezawaryjna praca).
Estetyka
Wkłady żeliwne z reguły posiadają masywną ramę drzwiczek, co często psuje wygląd nowoczesnego lub stylowego kominka. Modele narożne posiadają słupek między szybą frontową a boczną. Wąska ramka nie dominuje wyglądu kominka. W modelach narożnych nie trzeba stosować słupka między szybą frontową a boczną.
Dostępność wkładów nietypowych
Dostępne są jedynie modele typowe. Oprócz modeli typowych większość producentów oferuje również modele nietypowe wykonywane na indywidualne zamówienia. Jedynym ograniczeniem jest wielkość szyby (formatki ze szkła kominkowego mogą mieć maksymalnie 150 cm długości)